Upał w kolejnych dniach okaże się nie do zniesienia. Ponad 35 stopni na wysokości pomiarowej 2 m. Wygląda na to, że przed nami kulminacyjna faza upału w tym roku. Częste okażą się również noce tropikalne. Zatem przed nami najgorętsze dni w 2023 roku, które przypadają na okres 15/16 sierpnia 2023 r.
Silny upał rozlewa się nad Polską
We wtorek Polska jest na peryferiach oddziaływania układu wyżowego znad środkowo-wschodniej Europy, jak i też zatoki niżowej związanej z ośrodkiem niżowym znajdującym się nad zachodnimi obszarami kontynentu europejskiego. Rozkład pola barycznego nad Starym Kontynentem i przyległościami warunkuje napływ bardzo ciepłych mas powietrza. Dziś zaznacza się głównie z południa Europy masa pochodzenia zwrotnikowego, która na przeważającym obszarze kraju przynosi gorący i upalny, na ogół stabilny, suchy przebieg warunków pogodowych. Aczkolwiek większa zawartość wilgoci, zgromadzi się w powietrzu głównie na zachodzie, północnym – zachodzie i północy, gdzie w kolejnych godzinach możliwe opady pochodzenia konwekcyjnego z lokalnymi formacjami burzowymi. Największe ryzyko burz będzie wieczorem i w pierwszej części nocy.
Zobacz też: Wysokie temperatury w drugiej połowie sierpnia. Wiemy, jak długo żar będzie lał się z nieba
Temperatura powietrza, 15 sierpnia 2023 r. o godzinie 16:00 czasu urzędowego nad Polską
Temperatura maksymalna na wysokości 2 m, 14 sierpnia 2023 – 08:00-20:00 według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB
Noce tropikalne w Polsce
Miniona noc ponownie była tropikalna w niektórych regionach naszego kraju. Stacje synoptyczne IMGW są położone najczęściej poza większymi aglomeracjami miejskimi, gdzie temperatury z pewnością były jeszcze wyższe, niż widoczne na mapach. Na poniższej rycinie widzimy jednak, że tropikalną noc odnotowaną w Świnoujściu i Wrocławiu, ale także miejscami na Warmii i Mazurach, jak i też na warszawskim Okęciu.
Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych IMGW w nocy z 14.08.2023 / 15.08.2023 r. od 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce
Rozgrzana masa z południowego zachodu przynosi upał w Polsce
Umownie przyjęło się, że gdy temperatura sięga na wysokości 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu) 15 stopni, to mamy do czynienia z adwekcją masy pochodzenia zwrotnikowego. Tak też jest tym razem, gdy doświadczamy intensywnej adwekcji bardzo gorącej masy z południowego zachodu.
Silny upał w kraju. Prognoza adwekcji mas powietrza nad Europą i przyległościami na wysokości 1500 metrów nad poziomem grunt, 15 sierpnia 2023, 15 UTC według ECMWF
Powietrze zwrotnikowe nad Polską według IMGW
Także synoptycy IMGW wskazują na swojej mapie synoptycznej, że na początku bieżącego tygodnia nad Polską zalega gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Dzisiejszy dzień przynosi jeszcze wyższe temperatury w naszej części Europy. Dlatego, że rozgrzana masa zwrotnikowa rozlała się na jeszcze większy obszar naszego kraju.
Analiza sytuacji barycznej nad Europą i terenami przyległymi na 15 sierpnia 2023, 00 UTC według BPM Wrocław
Będzie więcej opadów i burz w kolejnych dniach mijającego tygodnia. Okażą się to jednak zjawiska mocno punktowe
Kolejne dni miną przeważnie z dominacją pola wyżowego. Jednak czasami nasuwać mają się zatoki i strefy frontowe. Dlatego też w ich obrębie nagromadzi się więcej wilgoci, co może umożliwić rozwój przelotnych opadów konwekcyjnych, jak i też gdzieniegdzie gwałtownych punktowych burz. Spodziewane są w ich obrębie ulewne opady burzowe, które mogą spowodować podtopienia, wykazywać mają się także wysoką aktywnością elektryczną, opadami gradu i silnym wiatrem do 70-90 km/h. Należy jednak podkreślić, że zjawiska burzowe charakteryzować mają się dużą lokalnością i w wielu miejscach pogoda okaże się stabilna.
Najwięcej burz w masie pochodzenia zwrotnikowego. Tworzyć ma się w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, gdy obniżać ma się poziom kondensacji i zwiększać wilgotność powietrza. Teoretycznie burze możliwe o każdej porze doby, gdy pojawią się procesy powodujące wynoszenie gorącej i wilgotnej masy do góry, skutkując rozwojem chmur Cb. Z uwagi na dużą nieprzewidywalność i lokalność burz, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy wskazywać, gdzie możliwe są zjawiska konwekcyjne.
Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w oparciu o model GFS w okresie od 15.08.2023 r. do 24.08.2023 r. dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB
Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 16.08.2023 r. do 25.08.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB
Pogoda długoterminowa wskazuje, że okresami upał może powracać w trzeciej dekadzie sierpnia 2023 r.
Wygląda więc na to, że upalna aura w wielu regionach naszego kraju pozostanie do początku trzeciej dekady sierpnia. W drugiej połowie tygodnia częstsze staną się silne burze w wielu regionach Polski. Potem na początku przyszłego tygodnia temperatury prawdopodobnie zauważalnie spadną o miejscami 5-10 stopni. Jednak okresami dni upalne są możliwe w ostatnich tygodniach sierpnia. Niewykluczone, że pod koniec miesiąca doświadczymy drastycznego ochłodzenia. Może to spowodować spadek temperatury o nawet 15 stopni. Aczkolwiek z uwagi na odległy termin, możemy spodziewać się istotnych zmian w prognozach i tak skrajna prognoza nie musi się sprawdzić.
Silny upał obejmować ma przeważający obszar Polski
Najcieplejsze dni w tym roku przynosić mają dodatnie anomalie temperatury na poziomie 5°C/10°C. W tym roku najwyższą temperaturę zmierzono w minionym miesiącu, w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m w Słubicach, gdzie na stacji PSHM zmierzono 35,4°C. Jest szansa, że w czasie kulminacyjnej fazy upałów temperatura sięgnie nawet miejscami 36°C. Nocny odpoczynek od upałów będą nam utrudniać noce tropikalne, których przeważnie jest kilka w roku i temperatura nie spada w najchłodniejszej części nocy poniżej 20°C. Należy podkreślić, że upał będzie szczególnie uciążliwy w miejskich aglomeracjach miejskich, głównie w miejscach, gdzie mamy dużo asfaltu i betonu, który ulega nagrzaniu w czasie silnej operacji słonecznej. W takich miejscach temperatura gruntu sięgać może nawet 45°C/50°C.
Reasumując, druga połowa miesiąca przynosi przewagę upalnych dni w Polsce. Warto tak wysokie temperatury wykorzystać na wypoczynek nad wodą i unikać długiej ekspozycji w czasie występowania najsilniejszej operacji słonecznej. W miastach tak silny upał jest najbardziej uciążliwy z uwagi na oddziaływanie miejskich wysp ciepła. Krótka przerwa od upału może nadejść na przeważający obszar Polski w pierwszych dniach trzeciej dekady sierpnia. Wtedy to temperatury spaść mogą o nawet 10°C. Okresami jednak upalne lato może powracać do Polski. Jednak wiele ma zależeć od rozkładu pola barycznego nad Europą i obszarami przyległymi. Prognozy stale monitorujemy i będzie informować o wszelkich istotnych zjawiskach ze stosownym wyprzedzeniem.
Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl