Dziś wschodnia połowa kraju dostaje się w zasięg rozległego i słabogradientowego obszaru obniżonego ciśnienia związanego z niżami znad południowej Europy. Z południowego-wschodu napływać ma ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie z rejonów Morza Czarnego. Front ciepły dotrze do dzielnic centralnych i zmierzać ma stopniowo na zachód. Reszta kraju pozostanie jeszcze w powietrzu arktycznym i w zasięgu wyżu znad Skandynawii.
Od drugiej części nocy na obszarze województwa lubelskiego obserwuje się występowanie opadów deszczu. Zalega zachmurzenie duże do całkowitego, na stacjach IMGW raportowane są chmury niskie Stratus, jak i też Stratocumulus oraz niskie Cumulonimbusy przynoszące opady przelotnego deszczu.
Pierwsze burze możliwe są dziś zwłaszcza w drugiej części dnia, ale zdecydowanie większa ilość burz prognozowana jest na wieczór oraz noc z czwartku i piątek.
Podstawowym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą ulewne opady deszczu, punktowa akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 30 mm, prowadząc nawet do lokalnych podtopień. Oprócz tego chmury Cumulonimbus generować mogą na swojej trasie dużą ilość wyładowań atmosferycznych.
Punktowo spadnie grad o średnicy od 0,5 cm do 1,5 cm. W porze nocnej jednak ryzyko opadów zmaleje do zera. Oprócz tego w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych, zwłaszcza w ciągu dnia prędkość wiatru wyniesie od 50 km/h do 70 km/h.
Wiele modeli numerycznych sugeruje, że na silnej zbieżności wiatru w masie polarna-morskiej uformuje się rozległy wielokomórkowy klaster burzowy, zwłaszcza wieczorem oraz w pierwszej części nocy na obszarze województwa lubelskiego.
Ryzykiem burz o dużej intensywności zagrożona jest przeważająca część woj. lubelskiego, dlatego ciężko wskazać szczególnie zagrożone obszary.
Burze i opady o znacznym natężeniu mogą utrzymać się do drugiej części nocy ze środy na czwartek. W porze nocnej jednak głównym zagrożeniem będzie duża intensywność opadów atmosferycznych i punktowo wyższa aktywność elektryczna.
Intensywność burz może nieco obniżyć zalegające zachmurzenie chmurami niskimi, które ograniczają dopływ promieni słonecznych i ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej.
Bieżące położenie burz i opadów dziś pod adresem poniżej
Więcej o dzisiejszych burzach niżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “UWAGA! W środę na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Punktowo mogą być gwałtowne”