Wichura na północy do 90 km/h i uderzenie arktycznego zimna w Polsce. Niewykluczone burze i opady krupy śnieżnej oraz śniegu

Wichura na północy do 90 km/h. Spływać ma coraz zimniejsze powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Niewykluczone pojedyncze burze adwekcyjne na północy. Śnieg może spaść w górach.

Niżowa pogoda w kraju

W ostatni dzień weekendu aura w Polsce jest kształtowana przez rozległy i głęboki układ niżowy znad północnych obszarów Skandynawii. Tylko krańce południowo – zachodnie i częściowo zachodnie naszego kraju będą na obrzeżach klina podwyższonego ciśnienia, który jest związany z wyżem znad Europy Zachodniej. Względem ubiegłej doby w całym kraju poczujemy wyraźne i dynamiczne ochłodzenie spowodowane spływem wyraźnie chłodniejszych mas powietrza pochodzenia polarnego oraz arktycznego o cechach morskich z północnego – zachodu Europy, jakie przyniosą zmienne, w tym umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnymi opadami, a także lokalnymi burzami adwekcyjnymi na północy. Prognozy numeryczne zakładają, że najwięcej wilgoci i opadów przelotnych (deszcz, drobny grad, krupa śnieżna) ma występować na samych krańcach północnych, gdzie znad Bałtyku wkraczać ma konwekcja masowa związana z efektem morza.

Prognoza sytuacji barycznej na 15 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

zimne powietrze w kraju i wichura
Wichura nad Polską i spływ zimnego powietrza z północnego – zachodu

Niskie ryzyko burz adwekcyjnych na zachodzie

Dziś największe ryzyko pojedynczych burz modele wskazują na obszarze Pomorza Środkowego i Wschodniego. Prawdopodobieństwo powstania pojedynczych komórek burzowych jest na południu i zachodzie, lecz nie przekracza 15%. Jeśli pojawią się na tym obszarze chmury Cb, to mogą nie być wystarczająco mocno rozbudowane w pionie, aby pojawiły się wyładowania atmosferyczne.

Prognoza konwekcyjna dla Europy na najbliższe 24 godziny według ESSL

burze w kraju
Burze możliwe dziś na Bałtyku i wybrzeżu według ESSL

W czasie przechodzenia dzisiejszych komórek konwekcyjnych niewykluczone są porywy wiatru do 60-85 km/h, gdzieniegdzie do 90 km/h. Istotnie podwyższona prędkość wiatru będzie dziś związana nie tylko z procesami konwekcyjnymi, ale także występowaniem dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżem a niżem. Wysokość opadów nie powinna przekraczać dziś 5-20 mm, ale lokalnie na wybrzeżu w skutek przechodzenia kilku formacji konwekcyjnych do 30-40 mm.

Zobacz też: Radykalna zmiana pogody już w Polsce. Na termometrach było wczoraj 26°C

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 15 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

wichura na wybrzeżu i w górach
Wichura i możliwe burze

Nad morzem wiatr okresami dość silny, w porywach do 80-90 km/h. Na obszarach podgórskich wiatr w porywach do 60 km/h, a w górach początkowo do 90 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 15 października 2023, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

niska temperatura i sztorm
Sztorm na Bałtyku dziś

Prognozowane porywy wiatru na 15 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w kraju
Silny wiatr w Polsce, szczególnie na północy

Wichura na północy. Prognozowane porywy wiatru na 15 października 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w kraju
Silny wiatr w Polsce

Najwięcej komórek na wybrzeżu

Nisko położona izoterma 0°C, sprzyjać może licznym przypadkom opadów drobnego gradu, krupy śnieżnej/lodowej. Wielkość gradzin nie powinna przekroczyć 0.5-1 cm. Przewiduje się, że struktury konwekcyjne będą wędrować na wschód, południowy – wschód. Ich aktywność elektryczna będzie na ogół niska.

Zobacz też: Możliwy atak zimy

Wygląda na to, iż to właśnie od niedzieli rozpocznie się nam dłuższy okres z niską temperaturą powietrza i ujemną anomalią temperatury. Docierać mają do nas zarówno chłodniejsze masy pochodzenia polarno morskiego, jak i też arktycznego morskiego.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 m od 15.10.2023 r. do 20.10.2023 r. według modelu GEPS

zimny okres w pogodzie
Zimne masy powietrza nad Polską na dłuższy czas

Dynamiczna konwekcja na północy i wichura. Śnieg w górach i na obszarach podgórskich

Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że konwekcja w chłodnym strumieniu powietrza, występować ma od godzin porannych w niedzielę, trwając całą noc z niedzieli na poniedziałek oraz w trakcie jutrzejszej doby. Głównie w pasie dzielnic północnych.

Konwekcja masowa ma szanse pojawić się również w głębi lądu, gdzie największe prawdopodobieństwo jej wystąpienia będzie na zachodzie, południowym – zachodzie i południu oraz wschodzie, szczególnie na początku nowego tygodnia. Na termometrach zobaczymy zaledwie 8-12°C i panować ma jesień termiczna.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, natomiast na wybrzeżu i wschodzie kraju możliwe opady krupy śnieżnej. Tylko w górach i na obszarach podgórskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Możliwa wysokość opadów na Wybrzeżu do 15 mm. W najchłodniejszej części nocy od 2°C do 6°C, cieplej na wybrzeżu lokalnie do 9°C, natomiast rejonach podgórskich od 0°C do 3°C, miejscami przygruntowe przymrozki do -2°C. Wiatr okaże się umiarkowany, w porywach do 50 km/h, nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni. Wichura głównie w górach porywy wiatru do 90 km/h.

Kolejne dni nie przyniosą większego przełomu, dodatkowo w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są przymrozki przygruntowe, ale także na wysokości 2 metrów. Na niebie nie zabraknie chmur, dodatkowo zdarzą się przelotne opady deszczu. Najwięcej padać ma w pasie dzielnic północnych. Nocami i o świcie możliwe jest pojawienie się mgieł radiacyjnych, które są atrybutem jesieni, ograniczając widzialność poziomą do 50-100 m.

Fanipogody.pl