Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura uderzyła w Polsce. Wiało ponad 140 km/h, występuje śnieżyca. Do 20-25 cm świeżego śniegu w weekend na południu

wichura w kraju do 140 km/h w górach


Wichura pojawiła się w Polsce. Porywy wiatru sięgnęły 140 km/h, występuje śnieżyca. Do końca weekendu nawet 20 cm śniegu w górach i na obszarach podgórskich.

Wichura na obszarze naszego kraju

W sobotę Polska znajdzie się początkowo w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia, które znad Skandynawii przesunął się nad wschodnimi regionami naszego kraju, przynosząc całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południu głównie śniegu. Dodatkowo od zachodu kontynentu nad Europę Środkową i Wschodnią będzie postępować rozbudowa silnego układu wysokiego ciśnienia. 

Zapowiadaliśmy silne załamanie pogody, które stało się faktem. Dynamiczne warunki pogodowe sprowadził ośrodek niżowy Katrin, który dziś wypełniać ma się w rejonie państw bałtyckich. Minionej doby centrum cyklonu znajdowało się nad południową Skandynawią, Morzem Bałtyckim, następnie przesunął się nad Litwę. Spowodował ten ulegający cyklolizie wichurę oraz silne opady atmosferyczne. Na nizinach i wyżynach wiało przeważnie 50-90 km/h. Najsilniej w czasie przechodzenia okludującego się układu frontów atmosferycznych. Ponadto jeszcze silniejszy wiatr wystąpił nad morzem oraz w górach. W Darłowie zmierzono 93 km/h, natomiast w Kołobrzegu 86 km/h na stacji PSHM. Na pierwszym miejscu ponownie znalazła się Śnieżka położona w Karkonoszach, gdzie odnotowano 144 km/h, natomiast na Kasprowym Wierchu, czyli drugiej stacji wysokogórskiej IMGW zmierzono 104 km/h. Silny wiatr spowodował nie tylko miejscami szkody, ale również w skuteczny sposób obniżył temperaturę odczuwalną.

Polecamy: Padł styczniowy rekord ciepła. Zmierzono aż 30.7°C.

Widać zmiany w pogodzie. Umacnia się wyż nad Europą Zachodnią, natomiast w niedzielę jego centrum znajdzie się nad Polską

Na wschodzie kraju początkowo zaznaczyły się opady śniegu, które od zachodu zaczęły przechodzić w deszcz. Jednak dziś największe opady są prognozowane w obszarach górskich i podgórskich w Polsce.

Prognoza sytuacji barycznej na 27.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

zmiana pogody i wichura
Front okluzji odsuwa się na wschód, dostajemy się stopniowo w zasięg wyżu Enno

Prognoza zasięgu i intensywności oraz rodzaju opadów atmosferycznych – 27 stycznia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca nad Polską
Śnieg w wielu regionach, najwięcej śniegu w górach i na pogórzu. Wichura zwłaszcza w górach i na północy

Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 27 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

silna śnieżyca w Polsce
Silna śnieżyca w górach

Groźna pogoda nad morzem. Silny wiatr w Darłowie w ciągu ostatnich 24 godzin

wichura w Polsce
Darłowo wichura i porywy do 93 km/h. Źródło: IMGW-PIB

Zanotowano poryw wiatru na obszarze Polski w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski przez sieć pomiarowo-obserwacyjną IMGW-PIB

wichura w Polsce
Wichura w Polsce, wiało 144 km/h na Śnieżce

Silny wiatr w Polsce, wichura powyżej w Sudetach

W sobotę prognozowane są opady deszczu i mieszane, a na wschodzie, obszarach podgórskich i w górach również mokrego śniegu. Szczególnie na obszarach podgórskich i w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm do 20 cm, punktowo do 25 cm. W najcieplejszym momencie dnia od -1°C na Podhalu i 0°C na wschodzie, około 3°C w centrum do 7°C na zachodzie. Wiatr będzie na wschodzie słaby, natomiast na pozostałym obszarze umiarkowany i dość silny. W wielu regionach w porywach do 60 km/h. Natomiast na południu oraz północnym zachodzie w porywach do 75 km/h, aczkolwiek nad morzem do 85 km/h, północno-zachodni. Szczególnie wysoko w Sudetach porywy wiatru początkowo do 130 km/h, słabnące do 90 km/h, jednak w Tatrach do 100 km/h, w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Wichura w Polsce spowodowała lokalne szkody

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 28 stycznia 2024, 15 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

Śnieg w Polsce, wichura w kraju.
Wichura pojawiła się w Polsce, najwięcej śniegu dopada w Karpatach

Od niedzieli poprawa pogody i wpływ silnego wyżu z ciśnieniem 1040 hPa

Najgorsze warunki atmosferyczne są prognozowane dziś szczególnie w rejonie Zakopanego, Nowego Targu, Żywca, Suchej Beskidzkiej. Od sobotniego poranka do godzin nocnych napada tam najwięcej śniegu, bo aż 10-25 cm, powodując istotne pogorszenie warunków do jazdy. Ponadto w nocy z 27/28 stycznia 2024 r. Jednak na wschodzie lokalnie drogi i chodniki mogą być śliskie, możliwe też opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Jednak wysoko w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm.

Źródło: Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz