
Załamanie pogody postępuje w naszej części Europy. Wiatr halny rozpędził się na Kasprowym Wierchu do 166 km/h. Przemieszcza się już przez nasz kraj front chłodny związany z niżem, który dziś ulokuje nad wodami Morza Bałtyckiego.
Załamanie pogody postępuje nad Polską
Ostatni poniedziałek października okazał się bardzo ciepły jak na koniec mijającego miesiąca. Najcieplejszą stacją okazał się Przemyśl, gdzie odnotowano 20.4°C. Najchłodniej w tym czasie było na północy, gdzie zmierzono zaledwie 12.9°C. Wczoraj średnia obszarowa anomalia temperatury przekraczała 6.5°C, uwzględniając okres ref. 1991.2020 r. Na południu, południowym – wschodzie wartości były wyższe o nawet 7-10°C od najnowszej normy klimatycznej.
Temperatura maksymalna, 30 października 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce według danych ze stacji synoptycznych iMGW-PIB

🌡W Bielsku – Białej temperatura cały czas rośnie📈 Będzie to po części noc tropikalna gdyż temperatura przekracza aktualnie 20°C.
💨Porywy wiatru nad regionem osiągają miejscami 80 km/h. W kolejnych godzinach spodziewane są nadal bardzo silne porywy wiatru, nawet do 100 km/h. pic.twitter.com/v3zE7ZBLBz— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 31, 2023
O 6:00 w Makowie Podhalańskim temperatura powietrza👉 20,1°C.#pogoda #IMGW #IMGWCMM pic.twitter.com/aXvQjHgKCS
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) October 31, 2023
Załamanie pogody w Polsce. Silny fen na południu
Już w nocy z poniedziałku na wtorek postępowało istotne pogorszenie pogody nad Polską. Wkroczył front chłodny, z którym wiązał się wzrost zachmurzenia i wystąpienie opadów atmosferycznych. Silny halny wiał całą noc na południu i bliżej godzin porannych na Kasprowym Wierchu rozpędził się do blisko 166 km/h.
Najsilniejsze porywy wiatru notujemy obecnie na południu kraju. Na stacjach Bielsko-Biała, Kłodzko i Zakopane porywy przekraczają 70 km/h.
Jeszcze silniej wieje w górach. Na Kasprowym Wierchu zanotowano aż 165,6 km/h! 💨#IMGW #meteo #wiatr #uwaga #porywy pic.twitter.com/Ao03pAwhgy— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 31, 2023
Istotne pogorszenie pogody w Polsce
Wieczorem i w pierwszej części minionej nocy wkroczył front chłodny, z którym wiąże się istotna zmiana warunków pogodowych i wyparcie na moment bardzo ciepłej masy z południa Starego Kontynentu. Dane z sieci radarów dopplerowskich wchodzących w skład POLRAD wskazują, że minionej nocy padało głównie na zachodzie, północnym – zachodzie i północy naszego kraju, potem opady dotarły do dzielnic centralnych. Były o natężeniu słabym i umiarkowanym.
Zobacz też: Orkan Ciaran dotrze nad Europę.
Dynamiczna i silna zmiana pogody jest związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia o imieniu Cord, który wchodzi w skład strefowej cyrkulacji atmosfery. Cyklon ten z ciśnieniem około 988 hPa przesunie się znad zachodniej i północnej Polski nad południowe wody Morza Bałtyckiego. Ubiegłej nocy znaczny obszar Polski był jeszcze w ciepłym sektorze niżu atlantyckiego, dodatkowo występowały zjawiska fenowe, które w pasie dzielnic południowych podnosiły temperaturę powietrza. Najwyższe temperatury zmierzone na południu i południowym, gdzie w zasięgu fenu przez większą część nocy notowano w wielu miejscach noc tropikalną.
Prognozowane porywy wiatru na 31 października 2023, 09 UTC według modelu ICON dla Polski

Załamanie pogody w Polsce. Silny halny na południu
Oficjalnie na żadnej stacji synoptycznej IMGW-PIB nie utrzymała się do rana noc tropikalna. Mieliśmy jednak i tak bardzo duży kontrast temperatury nad Polską. Silny wiatr powodował miejscami szkody na południu Polski. Szczególnie w rejonach górskich i podgórskich. Na Kasprowym Wierchu notowano huraganowe porywy wiatru, które przekraczały 150-160 km/h. Synoptycy IMGW wydali alerty dla południowej części woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, gdzie dalej wieje wiatr fenowy. Najsilniej wiało na szczytach górskich Karpat, szczególnie w Karpatach. W pierwszej części dnia najsilniej powieje na południu naszego kraju, następnie wiatr zacznie wyraźnie słabnąć.
Zanotowane maksymalne porywy wiatru do 31 października 2023 r., 7:00 czasu w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych w nocy z 30/31 października 2023 – 19:00-07:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB

Z biegiem godzin strefa opadów związanych z frontem chłodnym przemieszczać ma się na wschód, północny – wschód. Natężenie opadów okaże się przeważnie niższe, niż te, które obserwowano w nocy i dziś o poranku w zachodniej połowie naszego kraju.
Przeczytaj również: Atak zimy. Potężna śnieżyca przyniesie pół metra śniegu.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 31 października 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Większe opady związane z załamaniem pogody wieczorem i w nocy
Inaczej sytuacja może wyglądać na południu i południowym, wschodzie, gdzie modele prognozują rozwój fali na froncie, która może zintensyfikować opady atmosferyczne na tym obszarze Polski w godzinach późno popołudniowych i wieczornych oraz w nocy z 31.10.2023/1.1.2023 r. Strefa opadów z dzielnic południowych przesunie się na wschód i sięgnie częściowo centrum naszego kraju w nocy z wtorku na środę, słabnąc i oddalając się na Ukrainę z biegiem godzin. Wysokość opadów nie przekroczy przeważnie 5-12 mm w kilka godzin.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 31 października 2023, 18 UTC według ECMWF

Załamanie pogody w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 31 października 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Za chłodnym frontem atmosferycznym napłynie strumień znacznie chłodniejszej masy polarnomorskiej i odczujemy krótkotrwałe ochłodzenie na początku listopada 2023 r. Generalnie dramatu nie będzie, bo dalej temperatury okażą się wyższe, niż zazwyczaj obserwujemy o tej porze roku na termometrach. Najcieplej będzie na południu, gdzie zobaczymy nawet 12-14°C, natomiast najchłodniej na północy w okolicach 7-10°C. Pozostaniemy jednak w polu obniżonego ciśnienia, pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Nad zachodnie dzielnice nasuwać ma się front ciepły związany z atlantyckim niżem. Najwięcej pogodnych ma być na północy, przelotne opady zdarzyć mogą się głównie na wschodzie i północnym – zachodzie.
Prognoza temperatury na 1 listopada 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Fanipogody.pl