Burze i silne ulewy nadejdą do Polski. Cyklon namiesza w pogodzie. Nawet 60 mm i możliwe podtopienia

Burze i silne ulewy pojawią się w Polsce. Płytki niż przechodzący nad krajem radykalnie zmieni warunki. Możliwe opady do 60 mm, prawdopodobne również lokalne zalania i podtopienia. Szczególnie zwiększone ryzyko burz będzie na południu i południowym – wschodzie w niedzielę.

Burze pod koniec weekendu możliwe i silne ulewy wielkoskalowe

Od kilku dni warunki pogodowe w naszej części Europy ulegają dużym zmianom. Dziś rano informowaliśmy Was na łamach naszego portalu o nocy tropikalnej, która miała miejsce ubiegłej nocy: Noc tropikalna w trzeciej dekadzie października 2023 r. Jednak końcówka tygodnia znów zapowiada się dynamicznie, gdyż pojawi się w naszej części płytki niż z systemem frontów atmosferycznych.

Minionej doby dodatkowo wystąpił pierwszy powiew zimy na północnym – wschodzie naszego kraju. Wczoraj pojawił się na ten temat obszerny artykuł, wskazując również na wystąpienie dużego kontrastu termicznego nad krajem. Można zapoznać się z nim, klikając tutaj.

Sytuacja baryczna na 22.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze i silne ulewy
Burze w niedzielę i silne ulewy

Dynamiczna pogoda w niedzielę nad Polską

Modele numeryczne sugerują, że w niedzielę pojawić mogą się rzadko spotykane w październiku burze. Ich największe prawdopodobieństwo wystąpienia ma być na południu naszego kraju. Spodziewane są silne opady deszczu w ostatni dzień weekendu, jak i też porywy wiatru charakterystyczne dla wichur, przekraczając 72 km/h. Powodem załamania pogody będzie przejście płytkiego cyklonu z układem frontów atmosferycznych, który wyprze ciepły strumień masy z całego kraju.

Niżowy wzór pogody utrzymuje się od kilku dni. Dodatkowo dalej w sobotę mamy dalej spory kontrast temperaturowy pomiędzy północą a południem. Co więcej w kolejnych godzinach duża wilgotność powietrza, słabnący wiatr i długa październikowa noc, sprzyjać ma formowaniu się mgieł. Lokalnie, głównie na zachodzie i północy, północnym – wschodzie, formujące się mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-200 m.

Już w nocy obecny będzie nad krajem płytki niż z systemem frontów atmosferycznych. Ciepły wycinek niżu zostanie jednak szybko zamknięty w niedzielę nad krajem i radykalnie zmienione zostaną warunki pogodowe. Dobiegnie końca wyjątkowo ciepły w części naszego kraju okres synoptyczny. Jednak w południowej i centralnej części kraju okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu; tam prognozowana suma opadów do 20 mm, na południowym zachodzie do 25-30 mm. Na krańcach południowo-zachodnich możliwe słabe burze z 21/22 października 2023 r. Strefa opadów wędrować ma z południa na północ, północny – wschód w kolejnych godzinach.

Burze możliwe zwłaszcza w niedzielę na południu

Prognozowany zasięg opadów na 22 października 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy i dynamiczna pogoda w Polsce
Silne ulewy i dynamiczna pogoda w Polsce. Niewykluczone słabe burze

Niżowa pogoda w niedzielę i możliwe podtopienia oraz burze

W ciepłym sektorze niżu jest szansa, że burze utworzą się także w niedzielę nad Polską. Rozwój konwekcji może być wymuszony przez m.in wędrujący front chłodny przez nasz kraj i obecność stref zbieżności wiatru. Prognozy numeryczne sygnalizują, że jutro płytki cyklon z systemem frontów atmosferycznych przemieszczać ma się na północny – wschód, czyli w kierunku Białorusi, a po jego południowo – zachodniej stronie wzrastać ma różnica ciśnienia.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 22 października 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy i burze w kraju
Silne ulewy i burze w Polsce

Ostatni dzień mijającego tygodnia przyniesie w wielu regionach opady deszczu o charakterze wielkoskalowym i konwekcyjnym, na południu i południowym – wschodzie możliwe także lokalne burze. Prognozowana suma opadów na południu i w centrum do 15 mm oraz do 60 mm, na północnym wschodzie lokalnie nieco mniej, bo do 40-50 mm. Lokalnie może dojść do wystąpienia podtopienia i zalań, zmuszając strażaków do usuwania miejscowych zagrożeń. Przed południem miejscami w północnej połowie kraju mgły ograniczające widzialność poziomą do 200 m, lokalnie do 100 m. 

Zobacz też: Mocny atak zimy w regionach północnych

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 22 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Ulewy i burze w kraju

Dodatkowo w związku z przechodzeniem cyklonu, pojawią się nie tylko burze, ale także silny wiatr, który będzie miał nie tylko związek z konwekcją, lecz z narastającą różnicą ciśnienia po południowej i południowo – zachodniej stronie niżu barycznego. Szacuje się, że porywy wiatru mogą sięgnąć do 60-80 km/h i najsilniejsze okażą się w zasięgu komórek burzowych.

Prognozowane porywy wiatru na 22 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda i silny wiatr w niedzielę
Możliwy silny wiatr z gradientu i konwekcji

Prognoza porywów wiatru na 22 października 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda
niedziela z możliwością wichury i burz

Duże sumy opadowe w krótkim czasie mogą spowodować szkody

Modele europejskie prognozują, że największa akumulacja opadów wystąpi w ciągu najbliższych 24 godzin w pasie od Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze i Podlasie oraz częściowo Mazury. Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że opady będą nieco bardziej przesunięte na wschód, niż wynika to z najnowszych wyliczeń numerycznych, gdyż trajektoria niżu nad Polską nie jest pewna i mogą zajść o korekty o około 50-100 km.

Prognoza akumulacji i zasięgu opadów w okresie do 23 października 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Duże opady, możliwe podtopienia na południu i centrum kraju

Prognoza zasięgu i wysokości opadów do 23 października 2023, 11 UTC według modelu ICON dla Polski

burze i silne ulewy w niedzielę
Burze i silne ulewy w niedzielę

Na dużą uwagę zasługuje fakt, że po dłuższej przerwie pojawić powinny się jesienne burze, które w październiku nie są zjawiskiem częstym, ale się zdarzają i bywają intensywne. Prawdopodobnie błyskawice przetną niebo na południu, południowym – wschodzie, gdzie to wzrośnie chwiejność termodynamiczna i pojawią się procesy wspomagające konwekcje w zasięgu płytkiego niżu i chłodnego frontu. Obecne będą także strefy zbieżności wiatru wewnątrzmasy, co może doprowadzić do utworzenia się komórek burzowych. Szacuje się, że wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-20 mm, dodatkowo najsilniejsze ośrodki burzowe mogą przynieść pojedyncze przypadki opadów gradu o średnicy do 1-2 cm. Rozwój burz jest najbardziej prawdopodobny w drugiej części dnia. Wieczorem i w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek nie powinno się obserwować kolejnych zjawisk burzowych. Zagrzmieć może jutro zwłaszcza głównie w pasie od Śląska Opolskiego, Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, sięgając także po Ziemię Świętokrzyską i południowe regiony Lubelszczyzny.

Prognoza burzowa na nadchodzącą dobę według ESSL dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

burze i dynamiczna aura w niedzielę
Burze i dynamiczna pogoda w niedzielę

Fanipogody.pl