Odwilż w Polsce luty 2021. Czy Polsce grozi powódź?

Zima rozgościła się na dobre w Polsce wraz z początkiem roku 2021. Za nami tygodnie siarczystych mrozów. W wielu miejscach kraju śnieg sypał intensywnie tworząc w Polsce całkiem solidną pokrywę śnieżną. Jednak nadchodzi odwilż. Czy w związku z tym grozi nam powódź?

Odwilż nadchodzi do kraju. Gdzie i kiedy zrobi się najcieplej

Luty przyniósł nam niespotykaną od wielu lat zimę w Polsce. Temperatura nocami spadała do -25 stopni. W wielu regionach przeszły śnieżyce dostarczając potężnych ilości śniegu. Już w ubiegłym tygodniu w modelach numerycznych pojawiły się pierwsze oznaki nadchodzącej odwilży. Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy, że odwilż nadejdzie przede wszystkim na zachodzie Polski. Obecnie wiele wskazuje na to, że ocieplenie dotrze również na wschód, choć z pewnością nie tak silne jak na zachodzie kraju.

Odwilż w Polsce w tym tygodniu

Powyższa mapa pokazuje prognozę temperatury na przyszły weekend. Widać, że jeszcze za niespełna tydzień wschód Polski pozostanie w delikatnie ujemnych temperaturach. Zdecydowanie silniejsza odwilż prognozowana jest w Polsce w kolejnym tygodniu lutego. Prawdopodobnie w okolicach 22-25 lutego temperatury w Polsce południowo zachodniej wzrosnąć mogą do nawet 15 stopni powyżej zera. Pisaliśmy o tym w naszej prognozie długoterminowej na 16 dni. Tak wysokie wartości temperatury doprowadzą do bardzo dynamicznych roztopów. Taka odwilż może stanowić duże zagrożenie hydrologiczne i powodziowe w Polsce.

Silna odwilż nad Polską w lutym

Prognoza temperatury powietrza nad Polską na dzień 22 lutego 2021. Źródło, model ECMWF dostępny na stronie wxcharts.com.

Zatory lodowe na rzekach mogą przynieść powódź

Zanim do Polski nadejdzie odwilż mamy do czynienia z wieloma tygodniami, mroźnej i śnieżnej zimy. Mróz, który panuje w Polsce od wielu dni trwa w wielu regionach przez całą dobę. Doprowadza to do szybkiego zamarzania zbiorników wodnych i rzek. Najgroźniejszym zjawiskiem prowadzącym do powodzi prócz samej odwilży jest płynąca po rzekach kra.

Płynąca na rzece kra

Wielkie płyty lodu płynące w dół rzeki często tworzą tzw. zatory lodowe. Zjawisko to polega na nagromadzeniu się kry w jednym miejscu przez co koryto rzeczki staje się niedrożne. O tym jak duże problemy spowodować może spiętrzona śryż przekonano się w ubiegłym tygodniu w Płocku. To właśnie tam powstał zator lodowy, który doprowadził do lokalnej powodzi i podtopień. Prezydent Miasto Płocka musiał zwołać posiedzenie Sztabu Kryzysowego. Na szczęście sytuację udało się opanować.

Gdzie sprawdzać czy grozi nam powódź

Pamiętajmy jednak, że było to w tamtym tygodniu. Wisła nie niosła jeszcze tyle wody co za kilka, kilkanaście dni. Silna odwilż jaka nadchodzi do kraju doprowadzi do szybkich, intensywnych roztopów. Rzeki, zwłaszcza na południu kraju przybierały będą w zawrotnym tempie. W takim wypadku zatory lodowe mogą prowadzić do dużo większego zagrożenia i potężnych powodzi, które zaleją duże obszary.

Stan wód w Polsce. Sytuację pogorszy nadchodząca odwilż

Z pewnością warto przyglądać się na stan wód w polskich rzekach. Z każdym dniem odwilży stany wód w rzekach będą rosły. Do śledzenia sytuacji hydrologicznej w Polsce polecamy serwis Hydro IMGW. NA aktualizowanej na bieżąco mapie sprawdzić można obecny stan wody w większości rzek w Polsce. Już dziś, nawet bez odwilży stany ostrzegawcze notowane są na Bugu, Pilicy, czy Wiśle. Miejscami przekroczone są też stany alarmowe.

Podsumowując wpis przypomnijmy, że w Polsce zalega dużo śniegu. Silne mrozy doprowadziły do głębokiego zmarznięcia gleby, a także zamarzania rzek i zbiorników wodnych. W związku z tym, że nadchodzi odwilż do Polski bacznie śledzić należy stan rzek w Polsce. Silna powódź w naszym kraju w ostatniej dekadzie lutego wcale nie jest rzeczą nierealną. O sytuacji w temacie odwilży i podnoszącego się stanu rzek informowali będziemy na bieżąco. Na koniec zapraszamy na nasze tłumaczenie amerykańskiej prognozy pogody na wiosnę specjalistów z AccuWeather.