Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Mróz i ataki zimy są prawdopodobne w Polsce. Czasem wichury, burze i groźne warunki

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Mróz i ataki zimy są prawdopodobne. Czasem możliwa bardzo aktywna cyrkulacja zachodnia, przynosząc zmienne warunki pogodowe. Zdarzyć mogą się wichury i burze.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. IMGW prognozuje miesiąc w normie wieloletniej

Z prognoz IMGW wynika, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na południowo wschodnim obszarze kraju oraz na północy będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej, natomiast w pozostałej części – powyżej normy.

Prognoza miesięcznej średniej temperatury powietrza i opadów na grudzień 2022 według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2022 r.

Prognoza na grudzień 2022
Prognoza na grudzień dla poszczególnych miast w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Model CFS pokazuje nam odmienne prognozy

Inaczej prognozuje to model CFS, który wylicza skali miesięcznej grudzień 2022 temperaturę powyżej średniej klimatologicznej. Najczęściej pokrywa śnieżna zalegać ma górach i na obszarach podgórskich. Mimo, że CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły, to nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie będą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej wieloletniej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów na grudzień 2022 według modelu CFS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1984-2009

miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę według CanSIPS
CFS prognozuje miesiąc powyżej normy


Dużo chłodniejszy model CanSIPS

Biorą pod uwagę prognozy modelu CFS, to ostatni miesiąc 2022 roku na obszarze Polski okaże okazać się w skali miesięcznej ciepły. Klimatyczny model prognozuje, że będzie to miesiąc z temperaturą najprawdopodobniej powyżej normy. Podkreślamy, że są to wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009. Jednak wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych mas powietrza jak na grudzień. Odmienne prognozy pokazuje nam amerykański model CanSIPS, który pokazuje nam średnią miesięczną temperaturę w normie.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury na grudzień 2022 według modelu CanSIPS, mając na uwadze okres ref. 1981-2010

temperatura w normie wieloletniej, w grudniu 2022
CanSIPS widzi anomalie temperatury w normie

Zdarzyć mogą się ataki zimy

Mamy jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się opady śniegu i mieszane. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy pogody codziennie.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na grudzień 2022, biorąc pod uwagę okres bazowy 1984-2009

cyklony przyniosą zmienną pogodę okresami
anomalia w polu ciśnienia sugeruje możliwą dominacje antycyklonów, jednak czasem pojawią się cyklony i to nie tylko znad Atlantyku

Dynamiczne, a czasem niebezpieczne warunki pogodowe w grudniu na obszarze Polski

Jest zwiększone prawdopodobieństwo, że w grudniu 2022 czekają nas zmienne warunki pogodowe. Przemieszczanie się ośrodków niżowych może być częstsze, niż w latach ubiegłych. Wyliczenia różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, skutkując wystąpieniem dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się ponadto zgniłe wyże. Co spowoduje utrzymywanie się podinwersyjnych chmur typu stratus oraz stratocumulus nawet przez kilka dni z rzędu. Mogą pojawiać się mgły, również marznące i osadzające szadź przy ujemnych temperaturach. Dni z pogodnym niebem w wielu regionach Polski ma być niewiele. Należy podkreślić, że najwięcej okresów z pogodnym niebem spodziewamy się w szczytowych partiach gór, gdzie możliwe są okresy z zaleganiem morza mgieł pod warstwami inwersji.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii w polu ciśnienia na grudzień 2022 według modelu CanSIPS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010

CanSIps pokazuje niżowy wzór pogody
Niżowy wzór pogody według CanSIPS

Mimo, że znajdować mamy się w półroczu chłodnym, to nie można wykluczyć jednostkowych przypadków burz. Zwłaszcza adwekcyjnych za głównymi frontami, jak i też w obrębie aktywnych stref o charakterze chłodnym i okluzji. Istnieje ryzyko, że w grudniu najwięcej burz może wystąpić na północy. Ze szczególnym uwzględnieniem Bałtyku. Mogą pojawiać się czasem głębsze cyklony związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Możliwe są wichury. Dużo jednak będzie zależeć od położenia i intensywności prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Aczkolwiek również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe przy dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji o prognozach na grudzień 2022.

Fanipogody.pl