Pogoda długoterminowa na styczeń 2024 r. Uderzą śnieżyce i mróz. Sprawdzamy, czy w pierwszym miesiącu nowego roku jest szansa na trwałą zimę na nizinach i wyżynach.
Wir polarny może namieszać w kolejnych tygodniach w pogodzie na półkuli północnej
Silne ocieplenie stratosferyczne zaczyna pojawiać się w prognozach na styczeń 2024 r. Oznacza to osłabienie lub nawet załamanie wiru polarnego, co może przynieść bardzo oczekiwaną zmianę wzorca pogodowego w Stanach Zjednoczonych i Europie, gdy wkraczamy w coraz bardziej zaawansowaną zimę. Głębsze ochłodzenia są możliwe w tym najchłodniejszym z klimatologicznego punktu widzenia miesiącu.
Z prognoz wynika, że w styczniu 2024 r. możemy oczekiwać poszczególnych tygodni z ujemną anomalią temperatury. Wstępne prognozy pochodzące z modelu ECMWF pokazują chłodny drugi i trzeci tydzień nowego roku w Polsce.
Modele sygnalizuje zakłócenie lub nawet załamanie stratosferycznego wiru polarnego, znane jako nagłe ocieplenie stratosfery (ang. SSW) w pierwszych dniach stycznia. Efekty te zwykle przenoszą się na niższe poziomy, jednak z pewnym opóźnieniem 1-5 tygodniowym, silnie zmieniając wzorce pogodowe na półkuli północnej. Aczkolwiek prognozowane ochłodzenie w pierwszych dniach nowego roku nie będzie jeszcze związane z osłabieniem i potencjalnym rozbiciem wiru polarnego.
W tym przypadku ważną rolę odegrają niże wędrujące na północ, północny – wschód od naszego kraju. Nad wodami Atlantyku powstać może blokada antycyklonalna nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego.
Polecamy: Pogoda na Sylwestra 2023 i Nowy Rok.
Wir polarny może ulec rozpadowi na początku nowego roku
Prognoza temperatury stratosfery wskazuje na silny wzrost temperatury na początku 2024 roku. W połączeniu ze zmniejszeniem prędkości wiatru zachodniego wskazuje to na znaczne spowolnienie wiru polarnego w połączeniu z ociepleniem. Oscylacja NAO przejdzie dodatkowo na wartości ujemne, co oznacza, że strefowa cyrkulacja osłabnie i zostanie zablokowana przejściowo, która transportuje w ostatnich tygodniach 2023 r. na ogół ciepłe i wilgotne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z zachodu, południowego – zachodu Starego Kontynentu. To zmienić powinno się w pierwszych tygodniach nowego roku. Wówczas możliwe są okresy ze spływem mroźnych mas powietrza arktycznego do Polski. W konsekwencji pojawić może się mróz dwucyfrowy w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru poza górami.
Niewykluczone, że już w pierwszej dekadzie stycznia krajobrazy ulegną zabieleniu, a nawet utworzy się trwalsza pokrywa śnieżna. Akcent zimowy ma szanse pojawić się już w Nowy Rok, gdy to w tylnej części niżu może spłynąć znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego morskiego do Polski. Spowoduje to spadek temperatury w ciągu dnia do wartości w okolice przedzimia, a nawet i lekkiej zimy termicznej. Powstać może także pokrywa śnieżna na nizinach i wyżynach.
Prognoza indeksu NAO na kolejne tygodnie w oparciu o model GEFS
Chłodniejsze poszczególne tygodnie stycznia 2024 r. według ECMWF
Prognoza średniej anomalii temperatury, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. według modelu ECMWF dla Polski
Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura maksymalna na kolejne tygodnie według ECMWF EPS dla Polski
Prognoza średniej temperatury minimalnej temperatury powietrza na pierwsze tygodnie 2024 r.
Prognoza średniej temperatury w oparciu o model ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.
Prognozowana wstępnie anomalia sumy opadów na pierwsze tygodnie nowego roku, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski
Osłabnie, a nawet może zostać zablokowana na dłużej cyrkulacja atlantycka
Przewaga cyrkulacji atlantyckiej nie będzie tak wyraźna jak w latach ubiegłych. Jednak i tak nie mamy co liczyć stabilne warunki pogodowe w Polsce w styczniu 2024 r. Pojawić mogą się w naszych szerokościach geograficznych ośrodki niżowe także z południa Europy, niosąc intensywne opady o charakterze zimowym.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na wysokości 2 metrów i opadów według modelu ECMWF dla Polski
Pogoda długoterminowa. Burze śnieżne możliwe w styczniu na obszarze Polski
Ponadto możliwe są okresami spływy chłodnej masy pochodzenia arktycznego, co skutkować może m.in rozwojem burz adwekcyjnych z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi. Prawdopodobne są też zjawiska burzowe na chłodnych frontach atmosferycznych w czasie dynamicznych wymian mas powietrza.
Prognoza trendu temperatury i opadów do 10 stycznia 2024 r. według modelu ECMWF dla północno – wschodniej części Polski
Pogoda długoterminowa na styczeń 2024 r. Zgniłe wyże także możliwe
W poszczególnych tygodniach pojawić mogą się przejściowe układy wyżowe, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się zgniłych wyżów barycznych. Czasem mogą być sprzyjające warunki do większych spadków temperatury poniżej -10°C. Przez przynajmniej 1-2 tygodnie, jeśli prognozy nas nie zawiodą, to powinny wystąpić okresy z lekką i umiarkowaną zimą termiczną na większym obszarze Polski.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów dla północno – wschodniej części Polski według modelu GEM
Dynamiczna i niżowa pogoda w kraju, krajobrazy ulegną zabieleniu, a nawet może utworzyć się trwalsza pokrywa śnieżna w pierwszych dniach 2024 r.
Podczas okresowej dominacji cyrkulacji strefowej możliwe są wichury, lecz generalnie nie powinno być ich dużo jak w drugiej i trzeciej dekadzie grudnia 2023 r. na obszarze Polski. Częściej niż w latach ubiegłych dochodzić może do blokad cyrkulacji strefowej przez układy wyżowe znajduje się na zachód, ale także czasem i na północ od naszego kraju.
Polecamy: Atak zimy blisko Polski
IMGW pokazuje miesiąc w normie termicznej i powyżej normy, jeśli chodzi o opady, co jest zbieżne z najnowszymi predykcjami ECMWF
Według IMGW-CMM pierwszy miesiąc nowego roku powinien przynieść średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza i opadów na styczeń 2024 r. według specjalistów z CMM IMGW dla Polski
Pogoda długoterminowa. Orientacyjna predykcja temperatury i opadów na styczeń 2024 r. według modeli liczonych w IMGW dla poszczególnych miast w Polsce
Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Niewykluczone są zjawiska o charakterze ekstremalnym w formie silnych wichur i nagłych ataków zimowych oraz większego mrozu poza górami. W najbliższych dniach przedstawimy kolejne rozwiązania modeli numerycznych na pierwszy miesiąc 2024 r., biorąc pod uwagę zasilenie modeli świeżymi danymi brzegowymi, co może wnieść istotne zmiany w prognozach.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC