Pogoda. Silne śnieżyce na północy Polski. Burze śnieżne mało prawdopodobne

W nocy z piątku na sobotę Polska znajduje się pomiędzy walem wyżowym rozciągającym się od Azorów aż po Skandynawię a rozległym niżem „BARTOSZ” z centrum nad Rosją, Nad ranem w sobotę zaczniemy dostawać się pod nurkującego układu niżowego znad Skandynawii. Do kraju dociera zimna masa arktyczna. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się zatoka wypełniona arktycznym chłodem.

Prognoza anomalii ciśnienia na noc z piątku na sobotę według modelu GFS

W środkowej troposferze zaznacza się zatoka wypełniona arktycznym chłodem. Przebiega ona z północy na południe przez naszą część Europy.

Pogoda. Silny „efekt morza” na północy Polski

Dane radarowe ukazują występowanie opadów o charakterze konwekcyjnym w wielu miejscach Polski. Największe śnieżyce są obserwowane na północy, gdzie kluczową rolę odgrywa Morza Bałtyckie. Napływające powietrze arktyczne nad cieplejsze wody tego akwenu powoduje występowanie stromego gradientu temperatury pomiędzy powierzchnią akwenu a środkową troposferą, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju konwekcji w zimnej masie arktycznej. Ośrodki konwekcyjne są na ogół słabo wypiętrzone, dlatego nie występują wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im głównie silne konwekcyjne opady śniegu. W dzielnicach północnych przez noc może spaść do 5-30 cm śniegu.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD na godzinę 18:10 czasu lokalnego. Widoczny „efekt morza” na północy kraju, gdzie od wielu godzin występują intensywne opady śniegu. Ryzyko burz śnieżnych nie jest duże ze względu na słabą rozbudowę pionową chmur Cumulonimbus, Zdecydowanie większe prawdopodobieństwo wyładowań będzie w sobotę, o czym więcej piszemy tutaj.

Liczne chmury Cumulonimbus przemieszczają się z północy na południe, prowadząc do znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej. Zwłaszcza na Pomorzu Środkowym oraz Wschodnim.

Pogoda. Coraz niższe wartości na termometrach w Polsce

Na sam koniec sprawdźmy temperaturę na obszarze Polski. Widać wyraźnie, że największy mróz panuje o godzinie 18 na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie temperatura wynosi -12°C. Od -6°C do -4°C na wschodzie i w centrum, najcieplej na zachodzie i nad samym morzem od -4°C do 0°C Fala mrozów zbliża się do naszego kraju, co widać na poniższej mapie. Największe spadki temperatury obserwowane są obecnie na wschód, północny-wschód od Polski. O chłodnym okresie w pogodzie piszemy tutaj.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów