Prawie 40 stopni w cieniu. Rekordowy upał w maju. Najwyższe temperatury wiosny

Nasz region i Polska pozostają pod wpływem dość chłodnych mas powietrza z zachodu kontynentu. Tymczasem w Europie Wschodniej panuje prawdziwa fala upałów. Temperatura powyżej 30 stopni jest normą w wielu regionach Rosji. Padł rekord upału miesięcy wiosennych. Nie zanosi się, by upał odpuścił w najbliższym czasie. Rosjanie obawiają się powtórki z 2010 roku, kiedy to upał doprowadził do rozległych pożarów między innymi w okolicach Moskwy.

Rekordowy upał na wschodzie Europy

22 maja w Dagestanie, przy granicy z Gruzją odnotowano temperaturę 39.7 stopni Celsjusza. Do 40 stopni zabrakło niewiele, jednak taki upał to i tak bardzo dużo jak na maj. Służby meteorologiczne potwierdziły, że upał, który wystąpił 22 maja na południowym zachodzie Rosji to najcieplejszy dzień miesięcy wiosennych w historii pomiarów w Rosji. Również niedziela upłynęła w Rosji pod kątem silnych upałów.

Upał na wschodzie Europy

W aż dziesięciu miastach zanotowano temperaturę przekraczającą 35 stopni Celsjusza. Najgoręcej obecnie w Rosji jest na południowym zachodzie, w okolicach Morza Czarnego i Bajkału. Spowodowane jest to napływem gorących mas powietrza z południowego wschodu.

Wysokie temperatury to zagrożenie pożarami

Pamiętajmy, że fala upałów na południu Rosji trwa już kolejny tydzień. Rosjanie boją się powtórki z roku 2010, gdzie olbrzymie obszary kraju trawione były przez silne pożary. Tamta fala pożarów dotarła na przedmieścia Moskwy. Obecnie w stolicy Rosji nie jest aż tak upalnie, jednak na południu kraju sytuacja robi się groźna. Całkiem nie dawno z bardzo silnymi pożarami zmagali się mieszkańcy Kazachstanu. W maju pożar w mieście Ridder zabił jedną osobę, a kolejne zostały poważnie poparzone. Miejmy nadzieję, że groźne pożary w Rosji nie wystąpią, pomimo, że upał trwał będzie również w kolejnych dniach.

Upał w innych regionach Europy jeszcze w maju?

Wysokie temperatury na wschodzie kontynentu to nic nadzwyczajnego. Bardziej martwi mnie jednak wciąż ujemna anomalia temperatury w naszym regionie. W Europie Centralnej wciąż jest chłodniej niż norma wieloletnia. Źródło map wxcharts.com

Brak upałów w Europie Centralnej

Przykładowo, w dniu jutrzejszym w pasie od południa Niemiec, przez Węgry po Bałkany anomalia temperatury sięgnie -12 stopni. Oznacza to, że będzie chłodniej o kilkanaście stopni od normy wieloletniej. W takich warunkach, przy tak chłodnych masach powietrza nie można mówić o upale w naszej części Europy. Nie mam też dobrych wieści dla fanów wysokich temperatur i upału. Sytuacja pogodowa w naszym regionie nie zmieni się przez cały rozpoczynający się tydzień. Pozostaniemy w zasięgu powietrza morskiego, a słupki rtęci wskazywały będą w tym tygodniu maksymalnie w okolicach dwudziestek. Inaczej ma się sytuacja na południowym zachodzie kontynentu.

Upał w Hiszpanii

Widać, że jeszcze w maju temperatura na Półwyspie Iberyjskim sięgnie 36-37 stopni. To już silny upał. Jednak, tak jak w przypadku południowo zachodniej Rosji, upały w tym regionie nie są niczym nadzwyczajnym. Wciąż czekamy, by wiosna (za chwilę lato) pokazała swoje gorące, upalne oblicze również w Polsce. Wysokich temperatur szukał również Arek w swojej pogodzie długoterminowej na 16 dni. Czy mu się udało? Zachęcam do zapoznania się z wpisem poniżej.