Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa

Sprawdź gdzie jest burza nad Polską

Blitzortung jest jedną z najlepszych sieci detektorów wyładowań. To właśnie dzięki temu narzędziu najłatwiej sprawdzić gdzie jest burza nad Polską i nie tylko. Przedstawiamy wspaniałą, dynamiczną mapę wyładowań, która pozwoli sprawdzić gdzie jest burza.

Poniżej prezentujemy radar opadów, który pozwoli szybko sprawdzić nie tylko gdzie jest burza. Na mapie burz naniesione są również opady. Mapa burz jest animowana, co jeszcze uławia weryfikację czy burza zagraża naszemu regionowi. Zjawiska burzowe są bardzo niebezpieczne, dlatego zawsze warto wiedzieć jak daleko jest burza i w jakim kierunku zmierza.

Poniższa mapa pozwoli szybko sprawdzić gdzie jest burza w Polsce. Na konturową mapa Polski nałożono bieżące wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest aktywna burza widać po czerwonych kropeczkach. To są wyładowania doziemne, które burza wygenerowała do 10 minut wstecz. Kolejne kolory ułatwiają sprawdzanie w jaki sposób przesuwa się burza nad Polską. Poprzez oznaczanie starszych wyładowań z burzy innym kolorem łatwo jest prześledzić trajektorie danej burzy nad Polską.

Mapa burzowa – W jaki sposób powyższe mapy pokazują gdzie jest burza?

Nie byłoby powyższych map z informacjami, gdzie jest burza, gdyby nie detektory wyładowań atmosferycznych. Jest to niewielkie urządzenie sprzężonych ze sobą czujników, których zadaniem jest wykrywanie wyładowań atmosferycznych generowanych przez burzę. Detektor burz różni się tym od radaru opadów, że radar wysyła fale do obiektów (np. chmur) i czeka na ich odbicie. Detektor burz natomiast tylko odbiera fale o określonej częstotliwości. Jest to dokładnie ustalona częstotliwość wyładowania atmosferycznego.

Wiemy już, że podstawowym narzędziem do wykrywania wyładowania i określania gdzie jest burza, jest detektor wyładowań. W jaki sposób natomiast określane jest dokładne położenie wyładowań? Co faktycznie pozwala nam stwierdzić dokładnie, gdzie jest burza w terenie? Jest to sieć detektorów wyładowań burzowych. Przykładem takiej sieci jest blitzortung.org. Wykorzystując sieć detektorów, można określić odległość miejsca wyładowania od przynajmniej dwóch (często więcej) detektorów. Taki pomiar umożliwia już dokładne umiejscowienie wyładowania atmosferycznego na satelitarnej mapie burzowej Polski. Kolejne wyładowania atmosferyczne nanoszone na mapę opadów przy użyciu sieci detektorów pozwalają w bardzo dokładny sposób określić gdzie jest burza.

Jesteśmy Łowcami Burz. Śledzenie gdzie są burze to nasza codzienność

Mapa wiatru:

Ten kto ogląda nasze materiały live dostępne choćby tutaj wie, że jesteśmy wielkimi fanami burz i zjawisk burzowych. Gdy tylko nastaje wiosenno letni sezon burz nad Polską rozpoczynamy intensywne działania w terenie. Ścigamy burze praktycznie na całym obszarze kraju. Wiele naszych pościgów burzowych trwa nawet kilkanaście godzin. W wyniku naszych burzowych łowów powstaje wiele fascynujących zdjęć o burzach.

Gdzie jest burza nad Polską. Zdjęcia burzy powstałe podczas burzowego pościgu.

Aby ruszyć w burzowy pościg niezbędne są nam dwie rzeczy. Musimy przede wszystkim mieć wiedzę w jakim regionie Polski danego dnia lub nocy wystąpią burze. Tę wiedzę mamy poprzez wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu burzowych prognoz pogody dla Polski. Od lat współpracujemy także z naszymi przyjaciółmi z Polskich Łowców Burz. Znając już burzowe prognozy dla Polski, przebywając w danym, zagrożonym burzą regionie potrzebujemy jeszcze jednego narzędzia. Musimy wiedzieć gdzie jest burza, gdzie dokładnie padają wyładowania atmosferyczne.

Wielokrotnie będąc w terenie w pościgu za burzami, musimy w ułamkach sekundy podejmować decyzje. Informacja gdzie dokładnie jest burza jest dla nas najcenniejsza do podjęcia dobrej i bezpiecznej decyzji.

Mapa burzowa Polski i Europy – Pozostałe narzędzia do śledzenia pogody w Polsce

Oczywiście obecna strona powstała przede wszystkim do sprawdzania gdzie jest burza nad Polską. Jednak strona zawiera wszystko co najważniejsze do sprawdzania aktualnej pogody nad Polską. Umieściliśmy tu zarówno radar opadów, jak i aktualne zdjęcia satelitarne.

Zamieszczony poniżej radar pozwoli sprawdzić, gdzie obecnie pada deszcz lub śnieg. W dalszej części strony znajduje się radar burz, czyli detektor wyładowań atmosferycznych. Pozwala on na sprawdzenie gdzie aktualnie jest burza w Polsce.

Radar opadów nad Polską

Poniższy radar opadów przedstawia opady deszczu nad Polską za ostatni okres. Radar pokazuje również animację przesuwania się opadów nad Polską. W związku z tym na radarze opadów idealnie odczytać można kierunek i prędkość przesuwania się strefy opadów. Opady pokazywane są z kilkunastominutowym poślizgiem. Sprawdź, gdzie obecnie nad Polską pada deszcz.

Wiatr w Polsce. Sprawdź siłę i kierunek wiatru

Poniżej prezentujemy kolejne narzędzie wspomagające śledzenie niebezpiecznej pogody i radar burzowy w Polsce. Jest to narzędzie Windy pozwalające śledzić kierunek i siłę wiatru w Polsce i Europie. Poniższa mapa jest to bardzo przydatny radar dla śledzenia burz i frontów atmosferycznych w Polsce. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dla większości z Was poniższa mapa służyła będzie do sprawdzenia z jakich kierunków i z jaką siłą wieje aktualnie w naszym kraju.

Radar pogody i burze w Polsce – opady deszczu. Sprawdź aktualną temperaturę w Polsce

Na prośbę czytelników w naszej zakładce sprawdzicie nie tylko gdzie jest burza, czy zweryfikujecie radar opadów. Poniżej umieściliśmy również mapę pogody z aktualną temperaturą nad Polską. W tym miejscu zachęcamy również do skorzystania z naszej dedykowanej mapy z aktualną temperaturą nad Polską i Europą.

Mapa burzowa Polski – Obraz satelitarny

Poniżej prezentujemy bieżące położenie chmur i opadów nad Polską. Analizując obraz satelitarny w połączeniu z radarem opadów (powyżej) z łatwością odczytasz gdzie nad Polską pada deszcz.

Animacja zdjęć satelitarnych z ostatnich dwóch godzin

Burze nad Polską z roku na rok są coraz groźniejsze. Dlatego tak ważne, w przypadku zagrożenia jest by śledzić radar burz i opadów nad Polską. Powyższe aplikacje pozwolą na bieżąco śledzić gdzie jest burza nad Polską oraz gdzie pada deszcz. Zachęcamy również do śledzenia bieżących informacji pogodowych w Polsce, które znajdują się w pod linkiem Pogoda w Polsce.

Radary burz pomagają ludziom w śledzeniu zjawisk burzowych i pogodowych. Wszyscy wiemy jak groźnym zjawiskiem potrafi być burza. Zwłaszcza dla osób, które znajdują się wraz z jej nadejściem na otwartej przestrzeni. Dlatego w dni, w które wydane zostały „Ostrzeżenia przed burzami w Polsce” ważne jest by śledzić radary burz i wyładowań atmosferycznych. Pozwoli to na wcześniejsze zabezpieczenie mienia oraz ukrycia się przed burzą w bezpiecznym miejscu.

Radar burz jest również narzędziem niezbędnym dla łowców burz. Z doświadczenia wiemy, że detektory wyładowań oraz radary opadów są dla nas podstawowym narzędziem „pracy” podczas łowów burzowych. Dzięki radarom burz wiemy, jak intensywne są wyładowania i gdzie dokładnie padają. Wspierając to radarami opadów wiemy w jaki sposób zbliżyć się do burzy, a równocześnie nie zmoknąć oraz uniknąć porażenia piorunem podczas burzy.

Doskonałym przykładem działania detekcji wyładowań jest powyższy film. Przedstawia on sezon burz 2017 nad Polską. Na filmie dzień po dniu pokazane jest gdzie jest burza. Na filmie doskonale widać kierunki przemieszczania się burz nad Polską. Animacja oczywiście jest mocno przyspieszona. Narzędzia do wykrywania burz przedstawione na górze strony pokazują aktualny obraz gdzie jest burza nad Polską. Ten film to tylko przyspieszony zbiór pojedynczych skanów detekcji wyładowań wskazujących gdzie w danym momencie była burza nad Polską.

Gdzie jest burza w poszczególnych regionach Polski

Sprawdź czy burza zmierza na Lublin

Poniżej mapa detekcji wyładowań wykadrowana na województwo lubelskie i sam Lublin. Pozwoli to sprawdzić czy burza znajduje się w okolicach Lublina. W większości przypadków burze w lubelskim nadciągają z kierunków południowych, południowo zachodnich i zachodnich. W przypadku zalegania nad Polską masy czarnomorskiej (najczęściej wiosna) zdarza się, że burze nadciągają na Lubelszczyznę z kierunków wschodnich.

Radar burz Warszawa i okolice

Poniższa mapa pozwoli sprawdzić, czy burza nadciąga nad Warszawę. Mapa wyładowań pokaże burze na całym Mazowszu. W okolicach Warszawy burze najczęściej zmierzają z kierunków południowych i zachodnich. Sprawdź poniżej czy burza nadchodzi nad Warszawę.

Radar burz dla Polski południowej

Mapa burz Kraków i Małopolska

To bardzo ważna mapa ze względu, że pokazuje, czy burza nadciąga nad Tatry. Pamiętajmy, że wybierając się w góry zawsze warto wiedzieć gdzie jest burza i czy wyładowania nie zagrażają naszemu życiu podczas wyprawy w wysokie góry. Poniższa mapa pozwoli również zweryfikować gdzie jest burza w okolicach samego Krakowa.

Mapa burz Rzeszów i Podkarpacie

Podkarpacie to jeden z najbardziej burzowych regionów kraju wg. raportu o ilości burz w Polsce, który znajduje się tutaj. Bardzo dużo zjawisk burzowych powstaje na południu Podkarpacia, gdzie tworzeniu się silnych burz sprzyja dodatkowo orografia terenu. Warto zatem sprawdzać na bieżąco, czy burza nie zmierza na Podkarpacie.

Burze na Śląsku i Opolszczyźnie

Śląsk i Opolszczyzna to ciekawy region jeśli chodzi o burze nad Polską. Bardzo często swój żywot rozpoczynają tu silne burze, które następnie kierują się nad Małopolskę, Ziemię Łódzką, czy Ziemię Świętokrzyską. W skutek górzystego terenu na południu regionu burze na Śląsku i w okolicach są często silne i aktywne elektrycznie.

Radar burz Wrocław i Dolny Śląsk

Dolny Śląsk i jego stolica, Wrocław to również bardzo burzowy region kraju. Warto wspomnieć, że to właśnie na Dolnym Śląsku swój żywot rozpoczęła najtragiczniejsza burza ostatnich lat. Słynne derecho z 11 sierpnia 2017 roku. Dolny Śląsk jest bardzo burzowym regionem kraju. Na poniższej mapie sprawdzić można, czy w regionie Wrocławia występują obecnie burze.

Mapa burzowa Polski pozostałych regionów Polski

Sprawdź mapę burz dla miasta Poznań, Leszno, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski

Polska zachodnia to również obszar, gdzie w sezonie przechodzą aktywne burze. Wiele ośrodków burzowych dociera na zachód kraju znad Niemiec i Czech. Są to często nocne, spektakularne burze.

Burze nad morzem i na Kujawach

Statystycznie najmniej burz w Polsce przechodzi w regionach północnych kraju. Liczby to potwierdzają, lecz nie można lekceważyć burz w okolicach Szczecina, Kołobrzegu, Bydgoszczy, Torunia, czy Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pamiętajmy, że to właśnie w Borach Tucholskich doszło do największej tragedii związanej z burzami w ostatnich latach. Polecamy zatem poniższą mapę burz dla wymienionych regionów

Powyższe mapy burz pochodzą z portalu burze.dzis.net. Na koniec serdecznie zapraszamy do naszego działu, w którym zamieszczamy długoterminowe prognozy dla Polski. Ciężko jest oczywiście określić gdzie dokładnie wystąpi burza w dłuższej przyszłości. Jednak sprawdzalność naszych prognoz długoterminowych jeśli chodzi o opady i temperaturę jest wysoka.

Burza – co to za zjawisko meteorologiczne, na czym polega i z czego wynika?

Omawiane zjawisko meteorologiczne objawia się poprzez nagromadzenie się chmur typu cumulonimbus, którym z reguły towarzyszą intensywne opady deszczu, silne wiatry, pioruny i grzmoty. Pojawiają się one w efekcie gwałtownych wyładowań elektrycznych mających miejsce w atmosferze, które z kolei wynikają ze spotkania się ciepłych i zimnych mas powietrza. Na skutek tego dochodzi do zjawiska konwekcji, polegającego na ciągłym krążeniu rozgrzanych i chłodnych warstw atmosfery. Doprowadza to do pojawienia się na niebie wspomnianych chmur zwanych cumulonimbus, które z kolei wywołują gwałtowne burze. Na ich śledzenie pozwala dostępna w naszym serwisie mapa korzystająca z informacji pochodzących ze specjalnych detektorów.

Nadejście wyładowań atmosferycznych, którym towarzyszą intensywne opady deszczu, bezpośrednio poprzedzają charakterystyczne symptomy pogodowe, takie jak pojawiający się nagle porywisty zimny wiatr oraz ciemne, niekiedy wręcz granatowe chmury. Z kolei wcześniejszymi sygnałami, które występują na kilka godzin przed burzą, jest wysoka, nierzadko upalna temperatura i brak ruchu powietrza. Z dość paradoksalnego faktu, że gwałtowne zjawiska i komórki burzowe zapowiada wyjątkowa stabilność meteorologiczna, wyłoniło się nawet jedno z popularnych przysłów odnoszących się do pozornie spokojnych, lecz w istocie napiętych sytuacji.

Sprawdzona mapa burzowa

Dostępna w naszym serwisie mapa burz pozwala na śledzenie i lokalizowanie na bieżąco opisanego wyżej zjawiska, czyli burzy. Ta wiedza z pewnością przyda się każdemu, zarówno osobom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Na intensywne opady deszczu i gwałtowne wyładowania atmosferyczne w szczególności powinni być gotowi rolnicy, przewoźnicy czy organizatorzy wydarzeń na świeżym powietrzu. Detektory burzowe, z których korzystają nasze mapy burzowe, umożliwiają monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego serwisu i sprawdzania, jaka jest prognoza pogody!

Czy należy śledzić prognozy pogody na żaglówce?

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na wodzie w trakcie rejsu jest tzw. dobra pogoda najlepiej bez opadów deszczu. Składają się nią różne zjawiska meteorologiczne zachodzące na danym terenie. Dlatego wybierając się żaglówką na jezioro, warto śledzić radar burz online. Działa on przez całą dobę, a wyniki jego odczytów są prezentowane w postaci animacji graficznej. Wyładowania atmosferyczne mogą być widoczne z lekkim opóźnieniem. Jednak mapy pozwalają żeglarzom monitorować występowanie gwałtownych burz w danym regionie. Dzięki wizualizacji użytkownicy szybko ocenią sytuację i podejmą decyzje o wyprawie.

Dodatkowo należy na bieżąco śledzić prognozy pogody, które pokazują zarówno lekkie opady deszczu, jak i ulewy. Korzystanie z meteo radaru możliwe jest za pomocą smartfona z dostępem do internetu. W związku z tym prawie każdy uważny obserwator serwisu ominie gwałtowne burze. Należy pamiętać, że wyładowania atmosferyczne na akwenie wodnym są bardzo groźne dla ludzi i zwierząt. W związku z tym zaleca się śledzenie prognoz pogody przed i w trakcie rejsu.

Radar burz – jak działa?

Narzędziem, które polecamy do przewidywania różnych zjawisk meteorologicznych, jest Windy. Jest to animowana mapa synoptyczna, na której, za pomocą różnych kolorów i symboli, oznaczone są:

  • wyładowania atmosferyczne, w tym gwałtowne burze, które przedstawia się na czerwono,
  • intensywne i lekkie opady deszczu (skalowanie barw od ciemno- do jasnoniebieskich),
  • kierunki i siłę wiatru,
  • wskaźniki zanieczyszczenia powietrza.

Dodatkową zaletą Windy jest to, że radar opadów działa o dowolnej porze doby. Można na nim śledzić, jaka jest zapowiadana pogoda długoterminowa (w tym pogoda na miesiąc) oraz jaka jest aktualna temperatura. Dane te pozwalają określić z bardzo dużym prawdopodobieństwem – gdzie i kiedy będą opady oraz wyładowania atmosferyczne. Ustalenie, jak bardzo będzie to gwałtowne zjawisko, umożliwia planowanie różnych aktywności, np. pracę na roli, zwłaszcza jeśli chodzi o takie czynności jak zasiew czy zbiór zboża. W pierwszym z nich lekkie opady deszczu będą korzystne dla plonów, a w drugim wręcz odwrotnie. Stąd rytm prac polowych wypada podporządkować odczytom z najdokładniejszego radaru burzowego.

Radar burz jest także doskonałym źródłem wiedzy dla przewodników górskich, którzy muszą zachować szczególną czujność na zmiany pogody. Jak widać, w każdych okolicznościach warto śledzić prognozy. Są one bezpłatne i aktualne – co z pewnością dla wielu użytkowników jest sporą zaletą. Zachęcamy do odwiedzania strony meteo fanów, którzy lubią być dobrze poinformowani. Gwarantujemy najświeższe informacje, gdzie jest burza wprost z radaru!

Pogoda długoterminowa dla Polski