Co to jest front atmosferyczny?

Sprawdzając mapy synoptyczne, zazwyczaj widzimy dwa rodzaje frontów atmosferycznych: ciepły i zimny. Jeśli regularnie oglądasz prognozę pogody, być może już rozpoznajesz ich oznaczenia. Możemy spotkać się również z frontami stacjonarnymi i frontami zokludowanymi. Jeśli chcesz samodzielnie czytać mapy pogody, warto nauczyć się je rozpoznawać. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co to jest front atmosferyczny i jaki ma wpływ na pogodę.

Co to jest front atmosferyczny?

Front atmosferyczny to obszar, który oddziela dwie masy powietrza. Ponieważ nie mogą się one od razu zmieszać, przez pewien czas jedna masa napiera na drugą. Front ma grubość nawet kilkuset metrów i zawsze towarzyszy mu zachmurzenie i bardzo często opady. Wiedząc, jak szybko i w którym kierunku przemieszczają się fronty, można przewidzieć, jaka będzie pogoda w Polsce.

front-atmosferyczny-nad-polem

Rodzaje frontów atmosferycznych

Jak już wspomnieliśmy wyżej, wyróżniamy cztery rodzaje frontów atmosferycznych: ciepły, chłodny, zokludowany i stacjonarny.

Front ciepły

Cieplejsze powietrze wślizguje się na masę chłodnego powietrza. Front przesuwa się powoli i towarzyszą mu opady o dużym zasięgu, lecz o małym natężeniu — na przykład mżawka.

Front chłodny

Zimne powietrze nasuwa się na masę ciepłego powietrza i zajmuje jej miejsce. Front przesuwa się szybko i towarzyszą mu krótkotrwałe silne opady o niewielkim zasięgu. Mogą wystąpić burze, ulewne deszcze, opady gradu lub tornada.

Front zokludowany

Front chłodny łączy się z frontem ciepłym. Spotykają się trzy rodzaje mas powietrza: ciepłe, chłodne i zimne. Początkowo opady są charakterystyczne dla przejścia frontu ciepłego, a w późniejszym etapie — chłodnego.

Front stacjonarny

Masa chłodnego powietrza spotyka się z masą ciepłego powietrza. Front nie przemieszcza się, albo przemieszcza się bardzo powoli. Wiąże się to z kilkoma dniami wilgotnej i pochmurnej pogody.

chmury

Podsumowanie

Co to jest front atmosferyczny? Jest to szeroki obszar, który rozdziela dwie różne masy powietrza. Wyróżniamy front ciepły, front chłodny, front zokludowany i front stacjonarny. Czym się wyróżniają?

nazwa frontuoznaczenieopis
ciepłyczerwona linia z półokręgamiCiepłe powietrze powoli spycha zimną masę powietrza.
chłodnyniebieska linia z trójkątamiZimne powietrze szybko spycha ciepłą masę powietrza.
zokludowanyfioletowa linia z trójkątami i półokręgamiZimne i ciepłe masy powietrza przemieszczają się razem.
stacjonarnylinia z niebieskimi trójkątami i czerwonymi półokręgamiFront się nie przesuwa.

Dzięki obserwacji frontów możemy określić, jakie warunki pogodowe będą panowały na określonym obszarze. Przewidywanie nadchodzącej aury nie jest jednak proste i wymaga sporego doświadczenia. Polecamy więc również czytać prognozy w naszym serwisie. Sprawdzisz u nas nie tylko, jaka jest prognoza pogody na następne godziny, ale także jaka będzie pogoda długoterminowa (w tym pogoda na 16 dni). Polecamy także na bieżąco wchodzić na nasz radar burz – w ten sposób będziesz mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy.