Czym mierzymy ciśnienie atmosferyczne?

Wiele osób, które sprawdzają regularnie prognozy, zadaje sobie pytanie, czym mierzymy ciśnienie atmosferyczne. Elementami pogody, które wzbudzają największe zainteresowanie, są temperatura powietrza i rodzaj opadów. Niektórzy zwracają jednak dużą uwagę także na ciśnienie, ponieważ wiedzą, jaki wpływ będzie miał ten wskaźnik na ich samopoczucie. Jednak skąd właściwie wiemy, ile będzie ono wynosić na konkretnym obszarze? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czym mierzymy ciśnienie powietrza.

Co to jest ciśnienie atmosferyczne?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego jest wykorzystywany przez synoptyków, warto się najpierw zastanowić, czym tak naprawdę jest to ciśnienie atmosferyczne. W szkole na lekcji fizyki zapewne usłyszałeś/aś, że jest to siła, która jest wywierana na Ziemię przez powietrze. Co to oznacza? Jak wiesz, w każdej sytuacji otacza nas powietrze, którego nie można zobaczyć ani poczuć, ale wywiera określony nacisk na wszystko, co jest pod nim lub nad nim. Wartość ta jednak nie zawsze i wszędzie jest taka sama. Ogrzane powietrze staje się lżejsze i unosi się do góry – ciśnienie wtedy się zmniejsza. Z kolei schłodzone opada w dół – możemy wtedy mówić o w zwiększeniu ciśnienia. Ta wartość zależy również od wysokości nad poziomem morza. Nie bez powodu niektóre osoby skarżą się na zawroty głowy w czasie wędrówki po górach – powodem jest właśnie niskie ciśnienie.

Czym mierzymy ciśnienie powietrza?

cisnieniomierz

Jednak skąd właściwie wiemy, jakie jest aktualnie ciśnienie atmosferyczne? Przyrządem do pomiaru, który pozwala nam to sprawdzić, jest barometr. Najczęściej wyróżniamy dwa rodzaje barometrów: cieczowe i sprężynowe.

Barometry cieczowe

Barometr cieczowy to przyrząd do mierzenia ciśnienia atmosferycznego, który wykorzystuje właściwości rtęci. Dlaczego? Jest to jedyny ciekły metal. Nie traci swoich właściwości pod wpływem mrozu – nie zamarznie więc nawet wtedy, gdy temperatura powietrza będzie wynosić -36°C. Tego typu urządzenia są powoli wypierane przez barometry sprężynowe.

Barometry sprężynowe

Barometr sprężynowy jest nazywany także aneroidem. Budowa tego miernika ciśnienia atmosferycznego jest bardzo prosta. Przypomina puszkę, w której nie ma powietrza. Kiedy ciśnienie wzrasta – puszka się kurczy, a kiedy rośnie – rozszerza się. W ten sposób można wykonać bardzo dokładny pomiar ciśnienia atmosferycznego. Przyrządy tego typu są tanie i wygodne, więc są coraz częściej stosowane.

Dlaczego warto znać ciśnienie powietrza?

stacja-pogodowa

Sprawdzając, jaka jest pogoda w Polsce, pewnie nieraz zwróciłeś/aś uwagę na ciśnienie w hektopaskalach. Dlaczego właściwie jest podawane? Wiele osób zwraca uwagę na ten wskaźnik ze względu na stan zdrowia. Zmiany ciśnienia atmosferycznego mają wpływ także na ciśnienie tętnicze – ma to więc duże znaczenie dla osób chorych na nadciśnienie. Bardzo niskie ciśnienie ma czasem negatywne skutki nawet dla ludzi zdrowych – wielu skarży się wtedy na senność i zmęczenie. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie może się wiązać z bólami głowy i problemami z koncentracją.

Obecne ciśnienie atmosferyczne ma także duże znaczenie dla osób, które tworzą prognozy pogody – synoptyków. Są oni w stanie przewidzieć, jaka aura będzie w najbliższym czasie, analizując aktualne elementy pogody oraz dane sprzed kilku godzin, a nawet dni. W ten sposób powstaje bardzo prawdopodobna pogoda długoterminowa (w tym pogoda na 16 dni, a nawet na miesiąc do przodu).

Podsumowanie

Sprawdzając, jaka jest prognoza pogody, większość osób zwraca uwagę głównie na temperaturę i rodzaj opadów. Niekiedy sprawdzają również radar burz, by nic ich nie zaskoczyło w czasie podróży. Niektórzy jednak przywiązują dużą uwagę ciśnieniu atmosferycznemu. Nic w tym dziwnego – te wartości podane w hektopaskalach mogą mieć duży wpływ na samopoczucie. Śledzenie ich jest także niezbędne do tworzenia prognoz pogody przez synoptyków. Czym mierzymy ciśnienie atmosferyczne? Meteorolodzy wykorzystują do tego barometrów, które dzielą się na dwa typy:

  • barometry cieczowe,
  • barometry sprężynowe (aneroidy).

Obecnie najpopularniejszym urządzeniem do pomiaru ciśnienia atmosferycznego jest aneroid, który wypiera powoli barometry cieczowe.