Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Od czego zależy ciśnienie atmosferyczne?

barometr-na-zblizeniu

Sprawdzając prognozę pogody, być może zastanawiasz się, od czego zależy ciśnienie atmosferyczne. Większość osób interesuje się przede wszystkim, jaka będzie w najbliższym czasie temperatura i czy są przewidywane opady. Niektórzy sprawdzają jednak z dużą uwagą, jakie jest ciśnienie powietrza podane w hektopaskalach. Dlaczego? Ponieważ są świadomi, jaki ma wpływ na ich samopoczucie. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co to jest ciśnienie atmosferyczne i od czego zależy.

Co to jest ciśnienie atmosferyczne?

Z lekcji geografii lub fizyki pamiętasz zapewne, że ciśnienie atmosferyczne to siła, z którą oddziałuje na nas otaczające powietrze. Do jego pomiaru służy barometr, a tę wartość podaje się w paskalach (częściej w hektopaskalach) lub barach.

Dlaczego stacje meteorologiczne zajmują się mierzeniem ciśnienia? Między innymi dlatego, że jest to jeden z wielu składników pogody, na podstawie którego przewidywana jest prognoza pogody.

stacja-meteorologiczna-na-gorze

Od czego zależy ciśnienie atmosferyczne?

Na zmiany ciśnienia atmosferycznego ma wpływ temperatura, wilgotność powietrza oraz siła wiatru. Zależy także od wysokości nad poziomem morza oraz szerokości geograficznej. Jeśli kiedykolwiek wysoko w górach miałeś/aś zawroty głowy i czułeś/aś, że brakuje Ci powietrza, wiedz, że było za to odpowiedzialne niskie ciśnienie.

Wysokie a niskie ciśnienie atmosferyczne

Jakie ciśnienie atmosferyczne jest niskie, a jakie wysokie? Przyjmuje się, że „normalne” ciśnienie atmosferyczne to 1013,25 hektopaskali. Jeśli wartość ta jest niższa – mówimy o niskim ciśnieniu, a jeśli wyższa – o wysokim. Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Niskie ciśnienie atmosferyczne

Kiedy ciśnienie spada, wiele osób skarży się na senność, gorszą wydolność fizyczną i brak energii do działania. Osoby z chorobami układu ruchu mogą odczuwać bóle stawów. Czasem wiąże się z przyspieszoną akcją serca. Jego objawy mogą być szczególnie dotkliwe dla osób z nerwicą, depresją lub padaczką.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne

Ciśnienie powyżej 1013,25 hPa może objawiać się u niektórych osób drażliwością, bólami głowy i nasileniem objawów migreny. Jest szczególnie groźne dla osób z nadciśnieniem, ponieważ zwiększa ciśnienie tętnicze.

Podsumowanie

Od czego zależy ciśnienie atmosferyczne? Między innymi od takich czynników jak:

  • temperatura powietrza,
  • wilgotność,
  • siła wiatru,
  • wysokość nad poziomem morza,
  • szerokość geograficzna.

To między innymi dzięki mierzeniu ciśnienia można tworzyć bardzo dokładne prognozy. W ten sposób jest przewidywana pogoda na kilka dni do przodu, a także pogoda długoterminowa (w tym pogoda na 16 dni, a nawet na miesiąc do przodu).

barometr

Niektóre osoby negatywnie odczuwają zmianę ciśnienia. Jakie to niskie ciśnienie atmosferyczne, a jakie wysokie? O niskim możemy mówić, gdy wynosi poniżej 1013,25 hektopaskali, a o wysokim – gdy wynosi powyżej tej wartości. Jeśli regularnie sprawdzasz, jaka będzie pogoda w Polsce i na świecie, zwróć również uwagę na ciśnienie. Polecamy także sprawdzać radar burz – będziesz mieć wtedy pewność, że pogoda Cię nie zaskoczy.

Autor wpisu:

Bartłomiej