Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Co to jest mapa synoptyczna?

mapa-synoptyczna

Podczas lekcji geografii w szkole podstawowej (lub gimnazjum) zapewne dowiedziałeś/aś się, co to jest mapa synoptyczna. Być może nawet nauczyłeś/aś się, jak odczytywać poszczególne symbole. Nie wszyscy jednak kontynuują naukę tego przedmiotu w szkole średniej, więc jest całkowicie normalne, że część tych informacji ucieka z głowy. A szkoda, ponieważ poprawne odczytywanie tej mapy pozwala określić, jaka jest pogoda w Polsce i na świecie. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co to jest mapa synoptyczna i jak ją odczytywać.

Co to jest mapa synoptyczna?

Mapa synoptyczna jest nazywana inaczej mapą pogody. Jak sama nazwa wskazuje, przedstawia aktualny stan pogodowy na konkretnym obszarze. Widać na niej kontury lądów oraz kontury państw, na które zostały naniesione izobary. Mapa synoptyczna przedstawia dane ze stacji meteorologicznych w całej Polsce (lub na świecie).

Do czego jest wykorzystywana mapa synoptyczna? Meteorolodzy analizują dane z ostatnich kilku godzin i w ten sposób powstaje prognoza pogody. Na podstawie takiej mapy każdy może spróbować przewidzieć, jak będzie się zmieniać aura w ciągu najbliższych kilku godzin. Nie jest to jednak łatwe i wymaga wielu ćwiczeń.

Odczytywanie mapy synoptycznej

Jak czytać mapę synoptyczną? Legenda często nie zawiera objaśnienia każdego oznaczenia. Będziesz więc musiał(a) zapamiętać, co oznaczają poszczególne symbole. Na szczęście nie jest to wcale trudne, ponieważ większość z nich jest dość intuicyjna. Łatwo zapamiętasz, że niezamalowany okrąg oznacza bezchmurne niebo, a zamalowany — całkowite zachmurzenie.

mapa-synoptyczna-europy

Na mapie synoptycznej możesz odczytać też układy baryczne. Zostały one oznaczone imionami (nie zwracaj uwagi na to, czy imię jest męskie czy żeńskie – obecnie stosowane są zamiennie). Wyże oznaczane są czerwoną czcionką, a niże — niebieską.

Podczas interpretowania mapy na początku warto zwrócić uwagę na fronty atmosferyczne, które są oznaczane różnokolorowymi liniami. Co oznaczają?

  • czerwona linia z półokręgami — front ciepły
  • niebieska linia z trójkątami — front chłodny
  • linia z niebieskimi trójkątami i czerwonymi półokręgami — front stacjonarny
  • linia fioletowa z trójkątami i półokręgami — front zokludowany

Podsumowanie

Mapy synoptyczne przedstawiają aktualną sytuację pogodową w Polsce i na świecie. Można wyczytać z nich takie informacje jak:

  • temperatura,
  • fronty atmosferyczne,
  • prędkość i kierunek wiatru,
  • ciśnienie atmosferyczne,
  • widzialność,
  • zachmurzenie.

Dzięki analizowaniu map synoptycznych powstaje prognoza pogody — również pogoda długoterminowa (w tym pogoda na 16 dni). Choć przewidywaniem aury zajmują się doświadczeni synoptycy, każdy może się tego nauczyć. Nie jest to jednak łatwe i wymaga wiele doświadczenia. Warto więc mimo wszystko sprawdzać prognozy przygotowywane przez meteorologów. Na naszej stronie internetowej znajdziesz najaktualniejszą prognozę pogody – zarówno krótko-, jak i długoterminową. Polecamy także śledzić nasz radar burz, dzięki czemu będziesz miał(a) pełny ogląd sytuacji pogodowej nad Polską i Europą.

Autor wpisu:

Bartłomiej