Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski. Wysoka anomalia temperatury, niewiele opadów oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski. Wysoka anomalia temperatury, niewiele opadów oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie do końca pierwszego miesiąca roku.

W ostatnich dniach pojawiła się najnowsza prognoza modelu ECMWF na kolejne tygodnie stycznia. Sprawdźmy zatem prawdopodobny trend w pogodzie.

Wiele wskazuje, że w kolejnych tygodniach nie nadejdzie wieszczona przez wiele portali “bestia ze wschodu” czy też zima trzydziestolecia. Takie informacje pojawiły się w polskim internecie na przełomie listopada i grudnia, gdy w tym czasie wiele modeli sezonowych sugerowało, że możemy mieć do czynienia z nadzwyczaj ciepłą zimą w naszej części Europy.

Widoczny jest trend z dominacją cyrkulacji strefowej. Kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych mają układy niżowe wędrujące znad Atlantyku na wschód. Czasami bliżej naszego kraju, przynosząc wietrzną aurę.

Okresami wpływ na przebieg warunków pogodowych mają wyże, które nie zawsze w porze jesiennej gwarantują słoneczną aurę. Okresami pod warstwą inwersyjną zalega nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus, jakie w skuteczny sposób odcinają docieranie promieni słonecznych do planetarnej warstwy granicznej.

W kolejnych tygodniach nie widać w prognozach nadejścia zapowiadanej przez wiele portali zimy trzydziestolecia i “bestii ze wschodu”, chociaż chłodniejsze okresy w pogodzie pod koniec stycznia są prawdopodobne.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 6 stycznia do 12 stycznia 2020 przez model ECMWF

Wyliczana anomalia temperatury w okresie od 13 stycznia 2020 do 19 stycznia 2020

Prognoza anomalii w okresie od 20 stycznia do 26 stycznia 2020

Wyliczana anomalia w okresie od 27 stycznia 2020 do 2 lutego 2020

Średnia anomalia temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie nawet 5 stopni

Średnia temperatura dobowa za okres 10 dni oscylować ma od 2 °C do 5 °C

Najcieplej za analogiczny okres będzie na zachodzie Polski

W kolejnych tygodniach decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże z rodowodem atlantyckim, przynosząc w kraju zmienną aurę. Okresami pogodę kształtować będą wyże, nawet w formie rozległych wałów wysokiego ciśnienia. Chłodniejsze okresy w pogodzie mogą nadejść w ostatniej dekadzie stycznia. Skala ochłodzenia jest jeszcze nieznana, ale nie powinna być duża.

Styczeń może przynieść bardzo dużą dodatnią anomalię temperatury

Ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej