Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trąba powietrzna prawdopodobnie pojawiła się w czasie burzy na obszarze województwa lubelskiego. Spowodowała szkody

Na naszą redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy film od Pana Piotra Podgórskiego, który jest autorem nagrania, jakie przedstawiać może trąbę powietrzną pod podstawą chmury Cumulonimbus w okolicach Kraśnika. Jest jednak sporo wątpliwości.

Wczoraj dość nieoczekiwanie na wschodzie Polski pojawiły się burze. Za frontem chłodnym napłynęła chłodna masa powietrza pochodzenia polarnego, dzienna operacja słoneczna w obszarze obniżonego ciśnienia spowodowała wystąpienie dość stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. W środkowych warstwach troposfery zaznaczała się wyraźna górna zatoka niżowa wypełniona chłodem. Na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) objawiała się temperaturą w przedziale od -27°C do -20°C.

Archiwalna karty z modelu GFS dla poziomu 500 hPa, temperatura powietrza, prędkość i kierunek wiatru oraz geopotencjał na dzień 22.09.2018 r. godzina 18 utc

 

Po przejściu frontu chłodnego rozwinęła się konwekcja

W piątek popołudniu nad zachodnią Polskę nasunął się front chłodny, który kontynuował ruch w kierunku wschodnim w nocy z piątku na sobotę. Na jego trasie występowały burze, miejscami z silnym wiatrem, co prowadziło do szkód.

Bliżej godzin porannych w sobotę front dotarł do wschodniej części. Notowane były opady atmosferyczne, w czasie przechodzenia frontu, z którym wiązała się diametralna wymiana mas powietrza wzrosła wyraźnie prędkość wiatru z sektora zachodniego, północno-zachodniego.

Tak wyglądała strefa frontu chłodnego w sobotę na porannych zobrazowaniach radarowych polskiej sieci POLRAD, źródło IMGW-PIB

Po przejściu strefy frontowej szybko się wypogodziło, co skutkowało nagłym nagrzewaniem planetarnej warstwy granicznej i powstaniu chmur Cumulonimbus w chłodnej masie powietrza, które zdolne były do generowania wyładowań atmosferycznych, opadów gradu i miejscami ulewnego deszczu. Podczas przechodzenia komórek opadowych, jak i też burzowych notowane były porywy wiatru do 80 km/h.

Tak prezentowały się komórki burzowe okiem radarów meteorologicznych po godzinie 14 nad Polską i Morzem Bałtyckim, gdzie widoczny jest „efekt morza”.  

Chmury burzowe były zarówno w formie pojedynczej, jak i też pasm konwekcyjnych. Nisko położony poziom kondensacji sprzyjał formowaniu się wałów szkwałowych.

Podgląd na strefę chmur Cumulonimbus na wschodzie Polski podczas sobotniego dnia, godzina 16:10

Po godzinie 17 na sporym obszarze województwa lubelskiego obserwowano chmury burzowe, z których padał grad, ulewny deszcz i silnie wiało. Na czele tego nieco większego pasma konwekcyjnego zaobserwowano słabo zarysowaną chmurę szelfową.

Szczególnie wysoką odbiciowością wykazywała się południowo-zachodnia część zespołu chmur Cb. Punktowo obserwowano w tamtym rejonie grad. W obrębie tej strefy burzowej koło Kraśnika mogła wystąpić rotacja w obrębie chmury, co świadczyć może o istnieniu mezocyklonu, czyli rotującego prądu wstępującego w chmurze Cumulonimbus.

Nasz czytelnik nadesłał do nas wideo, które przedstawia wyraźne obniżenie pod podstawą chmury Cumulonimbus. Niestety z powodu dużej odległości od interesującego nas i obiektu i dość słabej jakości stwierdzenie czy wystąpiła rotacja w obrębie tej chmury jest ograniczona. Nie można jednak wykluczyć, że była to trąba powietrzna, mając na uwadze pojawiające się informacje o szkodach.

22.09.2018 r.

Czym jest scud cloud, słownik Skywarn Polska

Scud cloud – małe, postrzępione fragmenty chmur znajdujące się pod podstawą rozbudowanych chmur Cb, nie przynależące do reszty systemu chmurowego (np. do chmury Cb), często widoczne za chłodnymi frontami atmosferycznymi oraz za frontami szkwałowymi burz. Związane są z wilgotnym i chłodnym powietrzem, które znajduje się w strefie oddziaływania prądu zstępującego burzy.

Dużo wskazuje, że była to trąba powietrzna, chociaż nie można wykluczyć działalności silnego wiatru

Jedno jest pewne, silny wiatr uszkodził dach m.in w miejscowości Suchodoły. Tam interweniowała straż pożarna. Strażacy zabezpieczyli dach na budynku.

W dniu 22.09.2018 o godz. 18;35 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia zerwanego dachu z budynku gospodarczego w…

Opublikowany przez OSP KSRG Liśnik Duży Sobota, 22 września 2018

Raport zgłoszony do ESSL

Członek stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz zamieścił interesujący raport. Zgłaszane są tam przypadki dużego gradu, trąb powietrznych, zalań, jak i szkód wiatrowych.

Według informacji podanych w raporcie wynika, że prędkość wiatru w środku leja mogła osiągnąć przedział F0/T1 w skali 5-stopniowej, czyli od 61 km/h do 86 km/h.

W komunikacie czytamy również, że zaobserwowano lej kondensacyjny. Nie jest to w pełni potwierdzony raport i widnieje jako przypuszczenie wystąpienia kontaktu z ziemią omawianej struktury.

 

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.